لثه ناسالم و التهاب لثه

۱۰ علامت لثه های ناسالم

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ نویسنده: دکتر اعتمادی‌فر

اشتراک‌گذاری:

از آنجا که دهان سالم از لثه سالم شروع می شود ، حفظ روال بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. هنگامی که لثه های سالم دارید ، دندان های شما به خوبی از بافت موجود در لثه شما پشتیبانی می کنند و شانس شما برای سلامتی طولانی مدت دهان و دندان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اگر لثه های سالم را حفظ نکنید ، به احتمال زیاد به بیماری لثه مبتلا هستید ، که می تواند به تعدادی از مشکلات دندان ها و سلامت دهان منجر شود.

اما آیا می توانید بگویید که لثه های شما سالم هستند؟ بافت لثه سالم ویژگی های خاصی دارد.

لثه سالم

در اینجا نشانه های لثه های سالم را با هم مرور می کنیم:

اولین نشانه لثه های سالم این است که سفت و صورتی است. لثه ها نباید سفید یا قرمز باشند. با دستان تمیز ، می توانید انگشتان خود را در امتداد لثه خود بکشید تا احساس کنید که محکم است. اگر هنگام فشار دادن به لثه خود احساس درد ندارید ، دیگر هیچ نگرانی برایتان وجود ندارد.

۱. رنگ یک لثه معمولی می تواند متفاوت باشد ، اما معمولاً به رنگ صورتی مرجانی یا سایه ای تیره تر از صورتی است.

۲. یک بافت لثه سالم ملتهب نیست و بنابراین احساس راحتی در اطراف دندان های خود دارید. شکل یک لثه سالم معمولاً به صورت هرمی یا لبه چاقو به نظر می رسد. لثه ها باید از منحنی دندان پیروی کنند. بافت لثه به طور معمول دارای بافت جامد است و ممکن است ظاهری برجسته داشته باشد.

۳. لثه نرمال و سالم، در هنگام مسواک زدن خونریزی نمی کند.

۴.یکی دیگر از نشانه های لثه سالم وقتی است که دندان های شما در جای خود محکم است. دندان های بزرگسال باید به اندازه کافی محکم باشند و در جای خود خم نشوند.

چه عواملی باعث ایجاد لثه های ناسالم می شوند؟

براساس گزارش AAPD (آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا) ، پلاک باکتریایی عامل اصلی بروز بیماری لثه (پریودنتال) یا لثه است. واکنش طبیعی لثه شما به پلاکت باکتریایی التهاب است. التهاب هنگامی ایجاد می شود که مقدار زیادی پلاک در برابر لثه ایجاد شود.

سایر عواملی که منجر به بیماری لثه می شوند عبارتند از: ژن ، سن ، استرس ، سیگار کشیدن ، داروها ، تغذیه نامناسب و یا حتی سنگ زنی و سفت شدن دندان هنگام خواب. همچنین بین بیماری های پریودنتال و سایر بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید ، بیماری قلبی و دیابت ارتباط وجود دارد.

۱۰ علامت لثه ناسالم:

علائم و نشانه های زیادی در ارتباط با بافتهای ناسالم لثه وجود دارد. که آنها حتی ممکن است نشانه هایی از مراحل اولیه یا پیشرفته بیماریهای لثه باشند:

– بوی بد دهان:

طبق گزارش NHS ، حدوداً از هر چهار نفر، یک نفر دچار بوی بد دهان هست. تنفس بدبو ، یک وضعیت ناخوشایند (مخصوصاً برای اطرافیان) اجاد می کند،که می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد.
بهداشت ضعیف دهان و دندان ، و ماندن غذا رئی دندانها (خصوصاً بین آنها) باعث ایجاد باکتری در دهان می شود. این باکتری ها با تولید سموم و گازهای بی بو ، می تواند منجر به بوی بد دهان و بیماری لثه شوند.

-لثه های ملتهب یا حساس و قرمز :

لثه های سالم باید صورتی و محکم باشند ، اما در مراحل اولیه بیماری لثه می توانند قرمز یا متورم و حتی دردناک شوند.

ایجاد پلاک در پایه دندان و در امتداد خط لثه اغلب باعث این امر می شود. زیرا باکتریهای موجود بر روی دندانها چسبنده شده و آنجا مستقر می شوند و منجر به تحریک و عفونت می شوند.

التهاب لثه

– احساس طعم فلزی در دهان :

آیا تابحال طعم فلزی را در دهان خود تجربه کرده اید؟ این امر می تواند با این واقعیت مرتبط باشد که لثه های شما خونریزی می کنند. طعم فلزی که تجربه می کنید می تواند از خون لثه های شما باشد. در برخی موارد ، همیشه از خونریزی لثه های خود آگاه نیستید ، مگر اینکه دندان های خود را مسواک بزنید ، از نخ دندان یا از دهان شویه استفاده کنید. اگر متوجه طعم فلزی شده اید ، مهم است که وجود خونریزی لثه خود را بررسی کنید.

– عقب رفتگی لثه ها:

عقب رفتگی لثه یکی از مهمترین علائم لثه های ناسالم است. وقتی لثه شما محکم است ، به حفظ و استحکام دندان کمک می کند. اما هنگامی که لثه ناسالم است ، باعث می شود لثه ها نسبت به حالت عادی فروکش کرده و دندان ها طولانی تر به نظر برسند.

عقب رفتگی و تحلیل لثه

– چرک روی لثه :

اگر چرک روی لثه و دندان شما وجود داشته باشد ، این علامت مهمی است که نشان می هد لثه شما دچار مشکل شده است. وجود چرک نشانگر وجود باکتری در لثه است. چرک ممکن است فوراً قابل رویت نباشد ، اما وقتی تورم و التهاب روی لثه وجود دارد ، قطعا چرک نیز هست. می توانید وجود آن را در آینه بررسی کرده و از نظر بصری لثه ها را بازرسی کنید. روش دیگر استفاده از انگشتان دست برای احساس لثه است. اگر تورم وجود داشته باشد، لمس آن نرم است ، یعنی چرکی در لثه وجود دارد.

– شل شدن دندانهای دائمی:

لثه ها نگهدارنده و محافظ دندانها هستند .یکی از مهمترین عوارض طولانی مدت بیماری های لثه و لثه های ناسلام لق شدن دندانهاست.

-لثه های دردناک:

در صورت سالم بودن لثه هر نوع تماس روی آن باید بدون درد باشد. هنگامی که احساس نوعی درد می کنید ، مهم نیست که درد آن چقدر جزئی باشد ، اما می تواند نشانگر مشکل لثه باشد. باز هم ، ممکن است این درد ناشی از عفونت روی لثه ها باشد. لثه های ملتهب برای لمس کردن دردناک هستند.

-زخم در دهان:

اگر به طور مرتب از زخم های دهان رنج می برید، این نشانه ای است که نباید آن را نادیده گرفت. دلایل مختلفی برای زخم دهان وجود دارد مانند گاز گرفتن گونه یا لب ، مسواک زدن بیش از حد دندان ها یا سوزاندن دهان. اما هنگامی که علت درد در دهان شما یکی از این موارد نیست ، می تواند یک شاخص باشد که باید لثه خود را با دقت بیشتری بررسی کنید.

– بزاق اضافی:

بزاق بخشی طبیعی از سلامت دهان و دندان است. بزاق به مبارزه با میکروب ها و بوی بد دهان کمک می کند. و برای بلعیدن و مزه کردن مواد غذایی که می خوریم مهم است.
اما هنگامی که بزاق خیلی زیادی وجود داشته باشد ، می تواند برای سلامتی دهان بد باشد. بزاق بیش از حد باعث رشد باکتری ها در دهان می شود و آن را مستعد بیماری لثه کند.

– خونریزی لثه ها:

آیا لثه های شما خونریزی می کنند؟ این یکی دیگر از نشانه های مشکل جدی لثه است.
در بعضی موارد ، خونریزی فقط جزئی است. با این وجود ، این هنوز هم باعث نگرانی است. این یک یادآوری مهم است ، به خصوص اگر هنگام مسواک زدن یا نخ دندان زدن ، روی لثه خود دیده اید. بسته به میزان مشکل شما می توانید با بهبود روال مسواک زدن این مشکل را برطرف کنید. همچنین می توانید در مورد نگرانی های مربوط به خونریزی لثه با دندانپزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر این اتفاق بیش از یک بار رخ داده باشد.

خونریزی لثه

ظاهر لثه ناسالم چگونه است؟

رایج ترین روش برای تشخیص لثه ، جستجوی التهاب لثه و خونریزی است.

در مراحل اولیه بیماری لثه ، علائم شامل پسرفت لثه و التهاب بین لثه و دندان است.

در مرحله پیشرفت بیماری لثه ، بافت لثه و استخوانی که دندان را پشتیبانی می کند از بین می رود و باعث شل شدن دندان ها می شود.

لثه با التهاب زیاد

نحوه درمان لثه ناسالم :

اگر به بیماری لثه بصورت خفیف مبتلا هستید ، می توانید با توجه به بهداشت دهان و دندان ، لثه های سالم را دوباره به دست آورید. استفاده از خمیردندان ضد بیماری لثه مانند Crest Gum Detoxify Deep Clean به ار بین بردن علائم اولیه آسیب لثه کمک می کند و لثه های سالم تر را ایجاد می کند. اما در بیماری جدی لثه ، که به پریودنتیت شناخته می شود ، برای ترمیم لثه های سالم به درمان پیشرفته تری نیاز دارد.

دندانپزشک ممکن است از یکی از این تکنیک ها برای درمان بیماری لثه شدید و ترویج لثه های سالم استفاده کند:

• جرم گیری و درمان ریشه: از بین بردن پلاک و رسوب روی دندان های در بالا و زیر خط لثه.
• درمان لثه: برداشتن بافت لثه بیمار و از بین بردن هرگونه التهاب بین دندانها و لثه ها که در آن باکتری ها به راحتی رشد می کنند.
• استخراج: از بین بردن دندانهای شل یا خارج کردن دندانهایی که به شدت پوسیده شده یا آسیب دیده اند.
• جراحی فلپ: تمیز کردن ریشه های دندان و ترمیم هرگونه آسیب استخوانی.

برای حفظ و نگهداری از لثه های سالم چه باید کرد؟

لثه سالم

از آنجا که دهان سالم از لثه سالم شروع می شود ، حفظ روال بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. هنگامی که لثه های سالم دارید ، دندان های شما به خوبی از بافت موجود در لثه شما پشتیبانی می کنند و شانس شما برای سلامتی طولانی مدت دهان و دندان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اگر لثه های سالم را حفظ نکنید ، به احتمال زیاد به بیماری لثه مبتلا هستید ، که می تواند به تعدادی از مشکلات دندان ها و سلامت دهان منجر شود.

به منظور کمک به سالم ماندن لثه ها ، چندین اقدام آسان وجود دارد که باید بطور روزانه انجام دهید. در اینجا یک چک لیست مورد نیاز برای لثه های سالم آورده شده است:

• مسواک:

در هنگام انتخاب مسواک برای لثه های سالم ، به دنبال یک برس موی نرم باشید که دارای موهای با ارتفاع های مختلف برای کاهش سوزش و ناراحتی می باشد. این به مسواک کمک می کند تا لثه های شما را تحریک کند و به مناطق سخت قابل دسترسی برسد.

مسواک

• خمیردندان:

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) مسواک زدن را دو بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید پذیرفته شده از طرف ADA توصیه می کند. فرمولهای جامع همگی، در یک خمیردندان Crest Pro-Health می تواند فواید زیادی را ارائه دهد که به مراقبت از دندان ها و لثه ها و دهان سالم کمک می کند. همچنین ممکن است بخواهید خمیردندان مانند Crest Gum Detoxify Deep Clean را که به طور خاص برای لثه ها فرموله شده است ، در نظر بگیرید. این نوع خمیر دندان می تواند به باکتریهای ایجاد کننده پلاک ، در اطراف لثه که می تواند باعث خونریزی لثه و حتی بیماریهای لثه شود ، دسترسی داشته باشد و آن را خنثی کند.

• نخ دندان:

استفاده از نخ دندان یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از مشکلات لثه و حفظ لثه های سالم انجام دهید. همچنین انواع نخ نرم وجود دارد که نخ کشیدن دندان را راحت تر می کند ، بنابراین افراد دارای لثه های حساس می توانند لثه های سالمتری داشته باشند. گزینه دیگر: برای تمیز کردن بین دندانها و نگهداری لثه های سالم استفاده از وسایل بین دندانی مانند خلال دندان است.

نخ دندان

• دهانشویه:

استفاده از دهانشویه ضد بیماری لثه به عنوان بخشی از روال مراقبت از دهان، می تواند به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده پلاک و در حفظ لثه و دندان های سالم کمک کند.دهانشویه ها ممکن است مزایای دیگری مانند سفید کردن ، محافظت از مینا یا محافظت از حفره را به شما ارائه دهد.

• دستگاه تحریک لثه:

در بیشتر داروخانه ها وجود دارد ، یک محرک لثه می تواند به شما در تمیز نگه داشتن لثه ها کمک کند. این وسیله ساده دارای نوک لاستیکی است که برای تمیز کردن و تحریک لثه ها و برای گردش مناسب و کمک به پیشگیری از بیماری لثه استفاده می شود.

• سیگار کشیدن را ترک کنید:

سیگار کشیدن و ابتلا به بیماریهای لثه به شدت با یکدیگر در ارتباطند. از آنجا که سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند ، همچنین به گفته منبع قابل اعتماد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سیگار کشیدن، مقابله با عفونت لثه را دشوارتر می کند . و درمان لثه ها را پس از آسیب دیدگی مشکل تر می کند.

• چکاپ های منظم دندانپزشکی:

مراجعه منظم به دندانپزشک برای داشتن لثه های سالم ضروری است زیرا دندانپزشک می تواند مشکلات را زودتر از جدی شدن تشخیص دهد. روزانه حداقل دو بار مسواک بزنید و روزانه یک بار نخ دندان بزنید . برخی از دندانپزشکان ممکن است یک شستشو ضد باکتری یا دهانشویه را برای کمک به حفظ لثه های سالم بعد از معالجه بیماری لثه توصیه کنند.پاسخی بگذارید