دندانپزشکی اطفال

Children

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ dr etemadifar

Share:

حفظ و نگهداری دندان‌های شیری کودکان از این جهت بسیار حائز اهمیت است که علاوه بر رشد و تغذیه کودکان در حفظ فضای دندانهای دائمی زیرین تا زمان رویش آنها نقش مهمی ایفا میکند. بنابراین چک آپ های دوره ای کودکان را باید جدی گرفت و در سن یک سالگی و یا ۶ ماه پس از رویش دندان اولیه اولین ویزیت کودک خود را آغاز کرده و هر ۶ ماه به صورت روتین دلبند خود را جهت پیشگیری از پوسیدگی نزد دندانپزشک ببرید.

 

 

Download PDF from the link below.

Pediatric Dental Care Clinic Dr. Etemadifar

منظور از پوسیدگی های دندانی زودرس دوران کودکی چیست؟

طبق تعریف آکادمی دندان پزشکی کودکان آمریکا، حضور بیش از یک سطح دندانی پوسیده (ضایعه حفره دار یا بدون حفره)، ترمیم شده یا از دست رفته (دراثرپوسیدگی ) درهر کدام از دندان های شیری در یک کودک زیر ۶ سال، پوسیدگی های زودرس دوران کودکی نامیده می شود.

علل ایجاد پوسیدگی های دندانی زودرس دوران کودکی چیست؟

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد این پوسیدگی ها هیچ نقشی ندارد، بلکه فقط سبب تغییر رنگ دندان های پوسیده می گردد. مهمترین علل ایجاد این پوسیدگی ها، شامل موارد زیر است:

  • تمیز نکردن دهان کودک توسط والدین از زمان رویش اولین دندان های شیری
  • الگوی تغذیه ای نا مناسب شامل:

۱) استفاده از شیشه حاوی شیر یا سایر نوشیدنی های شیرین بعنوان پستانک، جهت آرام کردن وکمک به خوابیدن کودک.

۲) خوردن مکرر شیر از شیشه در طول شب، مطابق میل کودک

  • وجود پوسیدگی های متعدد درمان نشده در دهان پدر و مادر کودک.
  • عدم مراجعه والدین به دندانپزشک برای معاینه کودک و کسب اطلاعات صحیح و انجام اقدامات پیشگیرانه از زمان رویش اولین دندان های شیری
  • مصرف مکرر میان وعده های پوسیدگی زا در طول روز توسط کودک

این عوامل، محیط مناسبی را برای فعالیت میکروب های پوسیدگی زا در دهان کودک فراهم میکنند که با تولید بعضی اسیدها، سبب پوسیدگی دندان های می شوند.

Children's dental services in Dr. Etemadifar Clinic are under the supervision of a pediatric dentist.

Fissure sealant

Fluoride therapy

At our clinic, children without pain and fear can use dental services due to the use of Quick Slipper (painless injection).